Навчальний посібник для технічних спеціальностей вищих навчальних закладів. – Тернопіль: ТНТУ ім. І.Пулюя, 2011. – 344с.
В умовах автоматизованого виробництва актуальним завданням є комплекс заходів по розробці нових, прогресивних технологічних процесів і створення на їх основі нових високопродуктивних машин і систем машин. Автоматизація повсюдно рахується головним, найбільш перспективним напрямком в розвитку промислового виробництва. Завдяки звільненню людини від безпосередньої участі у виробничих процесах, а також високій концентрації основних операцій значно поліпшуються умови праці і економічні показники виробництва. Автоматизація промислових виробництв неоднакова. Вона дає найбільший ефект в виробництвах з масовим випуском продукції і порівняно працемісткими технологічними процесами.
Важливим завданням автоматизації є отримання та опрацювання інформації про стан усіх ланок виробничого процесу, систем керування процесами виробництва, обліку продукції та оперативного планування її випуску, яка на даному етапі вирішується за допомогою ЕОМ. На основі аналізу та синтезу технологічних процесів автоматизованого виробництва, тобто знань технологічних основ автоматизації, проектування автоматичних машин і гнучких комплексів, необхідні знання й уміння щодо вибору автоматизованого техпроцесу за критеріями високої продуктивності та якості.
Теоретичною основою автоматизації виробничих процесів є теорія продуктивності, яка формує основні закони побудови автоматизованого виробництва, дозволяє вирішувати конкретні завдання сьогодення.
Автоматизація виробничих процесів висвітлює результати теоретичних та експерементальних досліджень в галузі створення і впровадження у виробництво автоматичного обладнання різноманітного призначення , а саме технічних засобів транспортування та подачі на технологічні операції,обладнання викінчувально виробництва та зміцнення виробів, автоматичних ліній, систем автоматичного керування.
В автоматичних системах керування виробничими процесами важливу роль відіграють системи автоматичного регулювання (САР).
Вивчення систем автоматизації проводиться з урахуванням суті й закономірностей технологічних процесів як об’єктів керування, а також розроблення науково обґрунтованих методів автоматизації виробництва.
Навчальний посібник розроблено у відповідності з навчальною програмою курсу Автоматизація періодичних технологічних процесів і рекомендовано для студентів спеціальностей 7.050202.01 „Автоматизоване управління технологічними процесами 7.050202.02 „Комп’ютерно-інтегровані технологічні процеси та виробництва.