Серед дикунів Нової Гвінеї

This document was uploaded by one of our users. The uploader already confirmed that they had the permission to publish it. If you are author/publisher or own the copyright of this documents, please report to us by using this DMCA report form.

Simply click on the Download Book button.

Yes, Book downloads on Ebookily are 100% Free.

Sometimes the book is free on Amazon As well, so go ahead and hit "Search on Amazon"

Харків-Одеса: Молодий більшовик, 1933. — 314 с.
Миклухо-Маклай Микола Миколайович (17.07.1846, с. Рождественське Новгородської губернії, тепер Росія — 14.04.1888) — український і російський мандрівник, антрополог, етнограф, географ, гуманіст, дослідник.
Народився в сім’ї інженера-колійника. Його батько, Микола Ілліч, народився 1818 р. у с. Стародубі Чернігівської губернії. Прадідові, запорозькому козакові Степану, було пожалувано дворянське звання за героїзм при штурмі Очакова (під час російсько-турецької війни). У 1863 р. вступив до Санкт-Петербурзького університету, але наступного року виключений за участь у студентському русі. Продовжує здобувати освіту в Німеччині — в Гейдельберзькому, Лейпцизькому та Єнському університетах. Останній закінчив у 1868 р.
У 1870—1880-х рр. займався переважно дослідженнями з антропології та етнографії корінного населення Південно-Східної Азії, Австралії та Океанії — островів Полінезії, Меланезії і Мікронезії, у тому числі папуасів північно-східного берега острова Нова Гвінея (тепер Берег Миклухо-Маклая), де він прожив два з половиною роки серед аборигенів острова, вивчав природу, життя й культуру народів цих регіонів.
У лютому 1886 р. Миклухо-Маклай залишає Австралію та в квітні прибуває в Росію. З Одеси він відразу ж направився в Лівадію, де домігся зустрічі з Олександром III. Учений запропонував царю заснувати поселення на Березі Маклая. Олександр III призначив для вирішення новогвінейської справи спеціальну комісію. Комісія відкинула проект і цар виніс вердикт «Рахувати справу закритою. Миклусі-Маклаю відмовити».
Двічі, у 1886 та у 1887 рр., Микола Миколайович приїздив до Малина (тепер Житомирська область) у маєток своєї матері Катерини Семенівни Миклухо-Маклай. Тут вивчав побут, звичаї та традиції поліщуків. Цікавився походженням древлян, їхньою історією. Виїжджав у навколишні села, вивчав антропологічну будову місцевих жителів. В Малині закінчив редакційну підготовку своїх «Подорожей». Мандрував і далі Україною, досліджував фауну Криму, Чорного моря.
Автор близько 160 наукових праць. Був захисником колоніальних народів. Виступав проти расизму та колоніалізму.
Останні дні життя Миклухо-Маклай провів у лікарні Вілліє при Військово-медичній академії, на лікарняному ліжку якої і помер. Поховали його на Волковому кладовищі (Санкт-Петербург). На непомітній могилі поставили дерев’яний хрест з коротким написом.
Щоденник подорожі Миклухо-Маклая «Серед дикунів Нової Гвінеї» був виданий українською мовою (в перекладі Б. Антоненка-Давидовича) 1933 року видавництвом "Молодий більшовик" (Харків, Одеса), а також перевиданий у Києві в 1961 р. (видавництво "Молодь"). Ім’ям вченого названо Інститут етнографії АН СРСР. У 1986 р. до святкування 140-річчя з дня народження вченого у Малині було відкрито пам’ятник М. М. Миклухо-Маклаю, до речі, єдиний у Європі. Тут свято зберігають пам’ять про видатного вченого і мандрівника. Ім’я Миклухо-Маклая носить міський парк відпочинку, а також одна із вулиць міста. В малинському лісотехнікумі, розміщеному в будинку, де жив брат Миколи Миколайовича — Михайло Миколайович, діє музей. Експонати музею розповідають про подвижницьке життя вченого, його родину та малинський період життя.
Двічі до Малина — в 1980 та у 1988 рр. — приїздив онук великого вченого Роберт Миклухо-Маклай, який мешкає в Австралії. Там же працює «Товариство Миклухи-Маклая».

Author(s): Міклухо-Маклай М.

Language: Ukrainian
Commentary: 1665391
Tags: Науки о Земле;География;Географические открытия