Wszystkie podręczniki ekonomii mówią to samo. Pieniądz wynaleziono po to, by zastąpić uciążliwy i skomplikowany barter – aby starożytni nie musieli już nosić swoich towarów na rynek. Problem z tą wersją historii? Nie ma cienia dowodu na jej prawdziwość.
Antropolog David Graeber w porywający sposób odwraca utarte przekonania. Pokazuje, że pięć tysięcy lat temu, w okresie narodzin rolniczych imperiów, ludzie korzystali z rozbudowanych systemów kredytowych. Wtedy po raz pierwszy pojawiły też się społeczeństwa podzielone na dłużników i wierzycieli.
Gdy z czasem wirtualny pieniądz kredytowy zastąpiły złote i srebrne monety, system zaczął się chylić ku upadkowi. Stopy procentowe poszybowały w górę i dłużnicy stali się niewolnikami. System istniał ze cenę rosnącej przemocy. Wyłącznie dzięki okazjonalnym interwencjom królów i kościołów udawało się nie dopuścić, aby sprawy wymknęły się spod kontroli. Dług: pierwsze pięć tysięcy lat jest fascynującą kroniką tej słabo znanej części historii. Pokazuje wpływ historii długu na przebieg ludzkich dziejów, a także jej związek z aktualnymi kryzysami finansowymi i przyszłością naszej gospodarki.
Author(s): David Graeber
Series: Seria Ekonomiczna
Publisher: Wydawnictwo Krytyki Politycznej
Year: 2018
Language: Polish
Commentary: Bibuła
Pages: 641
City: Warszawa
Tags: Graeber, ekonomia, dług, anarchizm, antropologia
rozdział 1 O doświadczeniu moralnego zamętu 7
rozdział 2 Mit barteru 32
rozdział 3 Przedwieczne długi 60
rozdział 4 Okrucieństwo i odkupienie 103
rozdział 5 Krótki traktat o moralnych podstawach
stosunków gospodarczych 125
rozdział 6 Gry w płeć i śmierć 178
rozdział 7 Honor i poniżenie 233
rozdział 8 Kredyt kontra kruszec 306
rozdział 9 Epoka osiowa 322
rozdział 10 Wieki średnie 365
rozdziału Epoka wielkich kapitalistycznych imperiów 453
rozdział 12 Początek czegoś nowego 531
Posłowie 576
Bibliografia 585
Indeks 631