Приватна гравітація Тараса Федюка

This document was uploaded by one of our users. The uploader already confirmed that they had the permission to publish it. If you are author/publisher or own the copyright of this documents, please report to us by using this DMCA report form.

Simply click on the Download Book button.

Yes, Book downloads on Ebookily are 100% Free.

Sometimes the book is free on Amazon As well, so go ahead and hit "Search on Amazon"

Стаття. Слово і час. 2008.№6 . С. 62-71 .
Трансністрія — Задністров'я, якась невидима, ілюзорна земля, серпанковий і непевний, з точки зору європейця, простір, що, очевидно, і існує, але як і де? Дальша Трансільванії, ближча Задонщини, та хоч там як — цілковита terra incognita, незрозуміла у своїй протяжності кольорова метафора. «Де це сталося?» — «У Трансністрії». — «О, там — могло, там що хочеш могло статися». Край — не край, історія — не історія, культурно-географічний парадокс, розгорнуті, але не прочитані письмена.
Коли вдатися до попередніх помислів і творчих проектів Тараса Федюка — це зона Овідія: заобрійна й позачасова територія поетів-вигнанців, що виколисують самотність і тугу за батьківщиною на вітряних берегах Скитії, степова вітчизна сивої ковили, напівокультуреної лози й напівзруйнованих храмів. Земля поза землями й епохами. Напевно, там хтось мешкає; мабуть, якісь люди, що говорять якоюсь своєю мовою, п'ють своє вино, печуть кукурудзу на жару, проводжають очима хмари на захід і вичиняють на сонці Час. Час застигає, перетворюється на слюдяні пелюстки, де темнаве тисячолітнє «було» м'яко вигинається й розтягується в овали «є» і «буде». Для одних — притча і пострах, для других — «двоє-троє багать наче шкури червоні плескаті. / і така благодать що ж ти скажеш їй, благодаті».
Трансністрія — поетична альтернатива цій дійсності. Так про що мова? Адже тільки в оточенні невидимих, але кожному з нас відомих «навколотекстових слів» розкриваються ближні й дальні смисли цих легких іронічних медитацій (звісно, не у прямих кореляціях, а у складних асоціативних площинах). Не можна збагнути задзеркалля, забувши про світ перед дзеркалом. Перцепція без апперцепції неможлива. Тож не варто, шановні, вдавати із себе натомлених
життям і твердити, що все вже написано. Написано. Але не вами. Й історія ще не закінчена.

Author(s): Моринець В.

Language: Ukrainian
Commentary: 1167462
Tags: Литературоведение;Изучение украинской литературы