80 с.
Формування ринкової моделі економіки України потребує вдосконалення фінансового механізму в державі і зокрема бюджетної системи як сукупності всіх бюджетів.
Україна формує бюджет з урахуванням досвіду зарубіжних країн з розвиненою ринковою економікою. З огляду на це економіст з фінансів як фахівець повинен розуміти об'єктивний характер розвитку бюджетного процесу, що втілюється в суб'єктивних діях держави —зако-нах і політиці, спрямованих на досягнення конкретних цілей регулювання та зумовлених певними завданнями й особливостями розвитку країни. За допомогою державної о бюджету здійснюється різнобічний регулюючий вплив на ринкові відносини та процес розширеного відтворення. Бюджетна система є тією організаційною основою, що уможливлює наукове обгрунтування раціональної й ефективної системи впливу фінансів на підвищення продуктивності суспільного виробництва.
Структура бюджетної системи та взаємозв'язок окремих бюджетів мають практичне значення і становлять основу для розробки фінансової політики держави і вдосконалення фінансового механізму. Від рівня досконалості останнього залежать темпи економічного та соціального розвитку, а також добробут громадян. Основним інструментом державного регулювання соціально-економічних процесів є бюджет як фонд грошових коштів, що створюється з метою забезпечення стабільного фінансування всіх заходів. Це дає змогу маневрувати бюджетними ресурсами, створює умови для динамічного розвитку економіки.
У пропонованому конспекті лекцій розглядається фінансова система України та відносини бюджет з її ланками. Взаємовідносини фінансової та бюджетної систем - це вихідний егап у розв'язанні проблеми впливу державних фінансів на ефективність виробництва, інструмент розподілу й перерозподілу залового внутрішнього продукту з метою забезпечення ефективності процесу відтворення.
Значне місце в конспекті відводиться розгляду бюджетного устрою та його принципам, розмежуванню повноважень органів влади у бюджетному процесі, правилам складання та виконання бюджетів. Простежується чітка логіка в аналізі суті та значення доходів і видатків бюджетів; розглядається взаємозв'язок бюджетів зі складовими валового внутрішнього продукту.
Розкривається й обґрунтовується сутність бюджетного процесу, його ланок, описується організація роботи зі складання бюджету, що обов'язково передбачає збалансованість або фінансову забезпеченість, Фінансова забезпеченість — це відповідність доходів і витрат, що є досить актуальним в умовах перехідної економіки й кризових явищ.
Розглядається виконання бюджетів як здійснення заходів щодо виконання плану доходів і витрат. При цьому виконання доходної частини бюджету означає надходження не тільки загальної суми передбачених коштів, а й по кожному джерелу, а виконання плану по вит-ратах означає безперебійне фінансування всіх запланованих заходів, економне та ефективне використання бюджетних ресурсів.
Розглядаються питання, пов'язані з державними цільовими бюджетними та позабюджетними фондами, джерелами їх формування та цілями, на які вони спрямовуються. Описуються зміни, які відбулися в 1997-1999 рр. щодо впровадження касового виконання бюджету через єдиний казначейський рахунок.
Окремо розглядається комплекс питань, пов'язаних із системою контролю за виконанням бюджету та використанням коштів позабюджетних фондів; показуються можливості вдосконалення бюджетного процесу на регіональному рівні при розроби: місцевих бюджетів.
Language: Ukrainian
Commentary: 80264
Tags: Финансово-экономические дисциплины;Бюджетная система;Бюджетная система Украины