Бюджетна система: Конспект лекцій

This document was uploaded by one of our users. The uploader already confirmed that they had the permission to publish it. If you are author/publisher or own the copyright of this documents, please report to us by using this DMCA report form.

Simply click on the Download Book button.

Yes, Book downloads on Ebookily are 100% Free.

Sometimes the book is free on Amazon As well, so go ahead and hit "Search on Amazon"

80 с.
Формування ринкової моделі економіки України потребує вдосконалення фінансового механізму в державі і зокрема бюджетної системи як сукупності всіх бюджетів.
Україна формує бюджет з урахуванням досвіду зарубіжних країн з розвиненою ринковою економікою. З огляду на це економіст з фінансів як фахівець повинен розуміти об'єктивний характер розвитку бюджетного процесу, що втілюється в суб'єктивних діях держави —зако-нах і політиці, спрямованих на досягнення конкретних цілей регулювання та зумовлених певними завданнями й особливостями розвитку країни. За допомогою державної о бюджету здійснюється різнобічний регулюючий вплив на ринкові відносини та процес розширеного відтворення. Бюджетна система є тією організаційною основою, що уможливлює наукове обгрунтування раціональної й ефективної системи впливу фінансів на підвищення продуктивності суспільного виробництва.
Структура бюджетної системи та взаємозв'язок окремих бюджетів мають практичне значення і становлять основу для розробки фінансової політики держави і вдосконалення фінансового механізму. Від рівня досконалості останнього залежать темпи економічного та соціального розвитку, а також добробут громадян. Основним інструментом державного регулювання соціально-економічних процесів є бюджет як фонд грошових коштів, що створюється з метою забезпечення стабільного фінансування всіх заходів. Це дає змогу маневрувати бюджетними ресурсами, створює умови для динамічного розвитку економіки.
У пропонованому конспекті лекцій розглядається фінансова система України та відносини бюджет з її ланками. Взаємовідносини фінансової та бюджетної систем - це вихідний егап у розв'язанні проблеми впливу державних фінансів на ефективність виробництва, інструмент розподілу й перерозподілу залового внутрішнього продукту з метою забезпечення ефективності процесу відтворення.
Значне місце в конспекті відводиться розгляду бюджетного устрою та його принципам, розмежуванню повноважень органів влади у бюджетному процесі, правилам складання та виконання бюджетів. Простежується чітка логіка в аналізі суті та значення доходів і видатків бюджетів; розглядається взаємозв'язок бюджетів зі складовими валового внутрішнього продукту.
Розкривається й обґрунтовується сутність бюджетного процесу, його ланок, описується організація роботи зі складання бюджету, що обов'язково передбачає збалансованість або фінансову забезпеченість, Фінансова забезпеченість — це відповідність доходів і витрат, що є досить актуальним в умовах перехідної економіки й кризових явищ.
Розглядається виконання бюджетів як здійснення заходів щодо виконання плану доходів і витрат. При цьому виконання доходної частини бюджету означає надходження не тільки загальної суми передбачених коштів, а й по кожному джерелу, а виконання плану по вит-ратах означає безперебійне фінансування всіх запланованих заходів, економне та ефективне використання бюджетних ресурсів.
Розглядаються питання, пов'язані з державними цільовими бюджетними та позабюджетними фондами, джерелами їх формування та цілями, на які вони спрямовуються. Описуються зміни, які відбулися в 1997-1999 рр. щодо впровадження касового виконання бюджету через єдиний казначейський рахунок.
Окремо розглядається комплекс питань, пов'язаних із системою контролю за виконанням бюджету та використанням коштів позабюджетних фондів; показуються можливості вдосконалення бюджетного процесу на регіональному рівні при розроби: місцевих бюджетів.

Author(s): Іванов В.М.

Language: Ukrainian
Commentary: 80264
Tags: Финансово-экономические дисциплины;Бюджетная система;Бюджетная система Украины