Gry i zabawy afrykańskie

This document was uploaded by one of our users. The uploader already confirmed that they had the permission to publish it. If you are author/publisher or own the copyright of this documents, please report to us by using this DMCA report form.

Simply click on the Download Book button.

Yes, Book downloads on Ebookily are 100% Free.

Sometimes the book is free on Amazon As well, so go ahead and hit "Search on Amazon"

Warszawa: Elipsa, 2011. - 322 s. - ISBN: 978-83-7151-045-8
Trzynaście rozdziałów prezentuje świat dziecka z różnych krajów Afryki: poczynając od leżących na północy Tunezji i Egiptu, przez Senegal, Etiopię i kolejne państwa usytuowane dalej na południe, aż po Republikę Południowej Afryki i Madagaskar. Nauczyciel znajdzie w nich informacje, których próżno szukać w innych opracowaniach. Naszym celem było opisanie tego, co jeszcze opisane nie zostało, nie zaś powielanie informacji, które można znaleźć w innych książkach. Nie jest to więc podstawowe źródło wiedzy o Afryce. Przyjęliśmy założenie, że poszczególne rozdziały będą dotyczyć wybranych państw. Jako że większość współczesnych państw afrykańskich jest wieloetniczna, a ich mieszkańcy mają różne tradycje i mówią różnymi językami, niektóre z rozdziałów dotyczą tylko wybranej grupy etnicznej. Tak jest na przykład w przypadku Zimbabwe: Szona, których gry i zabawy zostały opisane w niniejszej książce, stanowią co prawda większość, ale 18% mieszkańców tego kraju to przede wszystkim Ndebele. Podobnie jest w przypadku Angoli: Czokwe żyją na styku kilku państw i nie są jedyną żyjącą w Angoli grupą etniczną.
Chcąc ułatwić nauczycielom korzystanie z naszej książki, każdy z rozdziałów poprzedziliśmy informacjami o tym, jakiego rodzaju gry i zabawy zostały w nim opisane. Podzieliliśmy je na gry planszowe, zespołowe, zręcznościowe, i tak dalej.
Prezentowane w niniejszej książce gry i zabawy mają pokazać polskim uczniom, że świat dziecka w Afryce to nie tylko walki i głód, ale też szczęście i beztroska. Dla nauczyciela gry te mają być pretekstem do budzenia zaciekawienia inną kulturą i uczenia tolerancji wobec Innego, który przecież może się stać najlepszym towarzyszem zabawy patykami, piłką czy lalką. Wiedza o tym, w jakie gry i zabawy bawią się dzieci z różnych zakątków Afryki, pozwala się zastanowić nad wieloma aspektami własnego życia i sposobu, w jaki wychowuje się dzieci w naszym kręgu kulturowym. Kolejna refleksja, która nasuwa się podczas lektury poszczególnych rozdziałów tej książki, to refleksja nad uniwersalnością gier i zabaw.

Author(s): Jackowska M., Rubinkowska H. (red.)

Language: Polish
Commentary: 1898334
Tags: Исторические дисциплины;Этнография и этнология;Этнография и этнология народов Африки