Warszawa: Elipsa, 2011. - 322 s. - ISBN: 978-83-7151-045-8
Trzynaście rozdziałów prezentuje świat dziecka z różnych krajów Afryki: poczynając od leżących na północy Tunezji i Egiptu, przez Senegal, Etiopię i kolejne państwa usytuowane dalej na południe, aż po Republikę Południowej Afryki i Madagaskar. Nauczyciel znajdzie w nich informacje, których próżno szukać w innych opracowaniach. Naszym celem było opisanie tego, co jeszcze opisane nie zostało, nie zaś powielanie informacji, które można znaleźć w innych książkach. Nie jest to więc podstawowe źródło wiedzy o Afryce. Przyjęliśmy założenie, że poszczególne rozdziały będą dotyczyć wybranych państw. Jako że większość współczesnych państw afrykańskich jest wieloetniczna, a ich mieszkańcy mają różne tradycje i mówią różnymi językami, niektóre z rozdziałów dotyczą tylko wybranej grupy etnicznej. Tak jest na przykład w przypadku Zimbabwe: Szona, których gry i zabawy zostały opisane w niniejszej książce, stanowią co prawda większość, ale 18% mieszkańców tego kraju to przede wszystkim Ndebele. Podobnie jest w przypadku Angoli: Czokwe żyją na styku kilku państw i nie są jedyną żyjącą w Angoli grupą etniczną.
Chcąc ułatwić nauczycielom korzystanie z naszej książki, każdy z rozdziałów poprzedziliśmy informacjami o tym, jakiego rodzaju gry i zabawy zostały w nim opisane. Podzieliliśmy je na gry planszowe, zespołowe, zręcznościowe, i tak dalej.
Prezentowane w niniejszej książce gry i zabawy mają pokazać polskim uczniom, że świat dziecka w Afryce to nie tylko walki i głód, ale też szczęście i beztroska. Dla nauczyciela gry te mają być pretekstem do budzenia zaciekawienia inną kulturą i uczenia tolerancji wobec Innego, który przecież może się stać najlepszym towarzyszem zabawy patykami, piłką czy lalką. Wiedza o tym, w jakie gry i zabawy bawią się dzieci z różnych zakątków Afryki, pozwala się zastanowić nad wieloma aspektami własnego życia i sposobu, w jaki wychowuje się dzieci w naszym kręgu kulturowym. Kolejna refleksja, która nasuwa się podczas lektury poszczególnych rozdziałów tej książki, to refleksja nad uniwersalnością gier i zabaw.