Монографія. У 2-х томах - К.: Видавничо-поліграфічний центр "Київський університет", 2005. - 1 том - 431 с.
ISBN 966-594-710-9 - загальний
ISBN 966-594-711-7 - Том 1.
Монографія присвячена ландшафту як поняттю, що належить не лише до географії, ландшафтної архітектури, пейзажної поезії та живопису, а до поля загальної культури. За рівнем своєї загальності "ландшафт" тотожний "системі", але за змістом це поняття різні. Як ландшафт може розглядатися будь-який феномен, для реалізації якого необхідний простір, конфігурація місць у якому визначає його особливості. Така інтерпретація ландшафту дозволяє використати це поняття у багатьох галузях знань і, крім територіальних цілісностей, представити як ландшафт економіку, політику, літературу та інші прояви людської культури. У монографії ландшафт і розглядається як загальнокультурне поняття.
У першому томі книги висвітлені питання становлення та розвитку ідеї ландшафту, аналізуються існуючі у науці та мистецтві інтерпретації поняття "ландшафт", описуються загальні властивості ландшафту (просторовість, образність та інші), обговорюються методологічні підходи до пізнання ландшафту, особливості мови опису ландшафту та інші питання. Пропонується ширший погляд і на ландшафтознавство: воно є саме "знавством" про ландшафт, а не лише наукою про нього. Більша частина першого тому монографії присвячена поняттю місця ландшафту. Розглядаються питання виникнення, формування та зникнення місць, їх устрій, межі, розміри, форма та фрактальність. Особлива увага приділена тим значенням, які місця відіграють у ландшафті та для людини, емоційному та іншим формам сприйняття місця.
Монографія розрахована на широкий загал людей, яких цікавлять проблеми вивчення, охорони, збагачення, естетичного впорядкування ландшафтів, їх відображення у пейзажному живописі та поезії. Особливий інтерес вона становитиме для науковців, студентів, аспірантів та викладачів вищих навчальних закладів освіти.