Харків: ХДАМГ, 2003. – 31 с.
Міцне здоров’я людини є однією з умов її життєвого успіху, воно необхідне і самій людині, і всьому суспільству. Кожна людина спроможна дбати про своє здоров’я, якщо вона має знання гігієни, особливо особистої гігієни, вихована за настановами здорового способу життя.
Однак у XXI сторіччі не можна не враховувати необмежений вплив на організм людини факторів навколишнього середовища. Зруйнування довкілля згубно діє на здоров’я людини. Стан довкілля має вирішальне значення для попередження деградації самої людини і спадкових захворювань. Якщо людина, в тому числі майбутній спеціаліст з екології, не стане глибше розуміти актуальні медико-екологічні проблеми, якщо не зростатиме суспільна свідомість і відповідальність за збереження довкілля, майбутнє людства буде загрозливим.
Всі глобальні зміни навколишнього середовища, спричинені технічним прогресом, нові види праці, зміни умов життя, що справляють постійний вплив на організм людини, вимагають відповідної оцінки і належного захисту людини і довкілля. Саме тому на першому плані повинна бути профілактика захворювань. Фундаментом цієї профілактики є гігієна як наука, що займається нормуванням факторів навколишнього середовища.
Для успішного вирішення проблем збереження і захисту довкілля, покращання здоров’я населення в Україні створюється професійна освіта у галузі гігієни навколишнього середовища і розробляється спеціальний курс підготовки для спеціалістів-екологів Вплив факторів навколишнього середовища на здоров’я населення, управління ризиками. Цим питанням і присвячений цей конспект лекцій, розрахований на студентів – майбутніх фахівців у галузі екології.
У конспекті лекцій вміщено переважно матеріал з розділу Санітарія, гігієна і токсикологія.