Парадокси романтичного історизму

This document was uploaded by one of our users. The uploader already confirmed that they had the permission to publish it. If you are author/publisher or own the copyright of this documents, please report to us by using this DMCA report form.

Simply click on the Download Book button.

Yes, Book downloads on Ebookily are 100% Free.

Sometimes the book is free on Amazon As well, so go ahead and hit "Search on Amazon"

Стаття. Вітчизна. – 1997р. – № 3 – С. 100–116 .
Романтичне розуміння історизму грунтувалось на естетизованій категорії духу, тож зводилось до обов'язковості його відтворення; правдивість історичної ретроспективи вимірялась відповідністю до відтворення духу народності. У такий спосіб романтики утворювали своєрідну інтенціальну лінійність, у межах якої ідентифікувалась не подієвість, а духовність. Романтики спочатку зосереджуються на предметі апперцепції (старовина), проходять трансцендентальне осягнення його, щоб удруге повернутися до нього, опанувавши його ж рефлекторне самопізнання, — такий шлях романтичного чистого пізнання. Романтичне зосередження, рефлектуючи і виключаючи трансцендентні коливання, звернене до абсолютного, до чистої свідомості, чим і забезпечує апперцепцію абсолютного переживання. Відмінність же саме романтичного історичного мислення полягає у спробі подати суто трансцендентальне сходження пізнання як ґрунтовну методу пізнання взагалі: у прагненні утворити ієрархію понятійних сходжень від "чистого" факту до чистого абсолюту. Власне, подібну понятійну схему романтики реалізують всебічно, в мистецькому принципі історизму вона тільки увиразнена.
Тож фальсифікація в романтичній історіографії завжди є варіантом, моментом істини. Історичні фальсифікації тією чи іншою мірою властиві всім епохам (скільки їх було породжено радянською історіографієюі), І завжди вони покликані заступати певні прогалини у чітко окресленій кон'юнктурі часу. Феномен романтичних підробок пояснюється так само, як і будь-яких інших: феноменом людського мислення, його нестабільністю і схильністю до фантазмів там, де раціональна схема не працює.

Author(s): Бовсунівська Т.

Language: Ukrainian
Commentary: 1251324
Tags: Литературоведение;Изучение украинской литературы;История украинской литературы