Проблематика развоја футура и његове граматикализације у словенским језицима (с посебним освртом на ситуацију у српском, руском и пољском)

This document was uploaded by one of our users. The uploader already confirmed that they had the permission to publish it. If you are author/publisher or own the copyright of this documents, please report to us by using this DMCA report form.

Simply click on the Download Book button.

Yes, Book downloads on Ebookily are 100% Free.

Sometimes the book is free on Amazon As well, so go ahead and hit "Search on Amazon"

Русе [България]: Лени-Ан, 2014. — 200 с.
У монографии се, у свјетлу двају супротних процеса у развоју језика - аналитизма и синтетизма, истражује развој и граматикализација облика будућег времена у словенским језицима. Уз критички осврт на досадашња дијахронијска истраживања у овој области (с посебним акцентом на стање у старословенском, староруском, старосрпском и старопољском језику) извршена је подробнија анализа граматикализованих футурских облика и неграма- тикализованих фугурално детерминисаних конструкција, прије свега на материјалу три сав- ремена словенска језика - српског, руског и пољског, који на одређен начин представљају селективне репрезентанте три трупе (јужне, источне и западне) словенских језика, као и три најразличитија (међусобно најудаљенија) словенска граматичка система. Резултати испити- вања показују, потврђујући дјелимично и поједина ранија истраживања, односно хипотезе, да неке прелазне појаве аналитизма (представљене, у првом реду, неграматикализованим футуралним конструкцијама које садрже модалне, као и друге глаголе непотпуног лексичког значења) не само у старим писаним споменицима већ и у савременим језицима индиректно упућују на путеве развоја граматикализованих конструкција - аналитичких облика, односно на моделе граматикализације, на што се у овдје представљеном прилогу посебно скреће пажња.
Студија је намијењена истраживачима у области историје словенских језика (посебно српског, руског и пољског), као и лингвистима који се баве граматичком структурой, функционално-семантичким испитивањима и типологијом словенских језика, а исто тако студентима, постдипломцима-филолозима и свима онима који се интересују социолингвистичким аспектима изучавања језика.

Author(s): Војводић Д.

Language: Serbian
Commentary: 1831213
Tags: Языки и языкознание;Лингвистика;Славянское языкознание