За ред. А. В. Корольової. – К. : Гілея, 2012. – 200 с.
У колективній монографії досліджуються процеси концептуалізації і категоризації явищ навколишньої дійсності, зокрема фрагменти граматичної категоризації у близько- та далекоспоріднених мовах. Різнорівневу організацію мовної системи витлумачено як результат обох процесів, характерних для свідомості та мислення людини, що є суб‟єктом членування й упорядкування світу в різних формах, насамперед у концептах і категоріях.
Запропоновано нову методику аналізу специфіки етнокультурної свідомості носіїв близько- та далекоспоріднених мов, обстоюється погляд про необхідність залучення статистичних методів для виявлення генетичної спорідненості мов загалом та германських зокрема.
Для студентів, викладачів і науковців, що працюють у сфері когнітивної компаративістики.
ЗмістТеоретичні засади вивчення процесів концептуалізації і категоризаціїПроцеси концептуалізації і категоризації як результати пізнавальної і класифікаційної діяльності людської свідомості і мислення Корольова А. В.
Стани свідомості людини у процесі концептуалізації і категоризації довкілля Кушнєрова О. А.
Гомілії як релігійні артефакти відображення сакрального світу в мовній свідомості давніх греків Крокіс А. М.
Методологічна база аналізу результатів процесів концептуалізації і категоризації Епістемологічні принципи компаративістики як науки про класифікацію індоєвропейських та інших мов світу Пашкова Н. І.
Ступені генетичної спорідненості германських мов: статистичне визначення Перебийніс В. І.
Психолінгвістичні методи виявлення специфіки мовної свідомості східних слов‟ян Терехова Д. І
Фрагменти граматичної категоризації світу у близько- та далекоспоріднених мовах Категорійно-граматичний вияв дериваційної парадигматики Валюх З. О.
Парадигматика словотвірної категорії локативності в українській мові Валюх З. О. Міждисциплінарний статус категорії заперечення в українській мові Баган М. П.
Особово-вказівна займенникова категоризація референції української, російської та англійської мов Терехова С. І.
Становлення категорії перехідності у новогрецькій мові в контексті прототипного і валентного підходів Любченко Т. В.
Абревіація як фрагмент наївної і наукової картин світу носіїв новогрецької мови Скаб І. М.