Познаваме ли нашето право?
То ни обгръща с видими въжета и невидими нишки, но ние ги виждаме и чувстваме само когато се наложи да сключваме някаква сделка или има опасност да попаднем в конфликтна ситуация.
Нуждата от юридически речник отдавна е назряла. Подобно издание не е виждало бял свят от седемдесет години насам. Появиха се речници, свързани с икономиката и нейното управление, с разяснение на отделни юридически термини, но това не е юридически речник, който дава представа за развитието и състоянието на българската правна наука и законодателство.
Стигаме до другия въпрос. Защо е полезно знанието на правото
Първо, знанието на правото предпазва от конфликти със закона. Тези конфликти са неприятни и опасни за нарушителя дори когато са непредпазливи, а не умишлени. Те водят до възникване на юридическа отговорност - гражданска, дисциплинарна, административнонаказателна или наказателна.
Второ, знанието на правото помага на гражданите да ползват възможностите, които законът им предоставя, и обратно - незнанието може да доведе до пропускане на ползи и изгоди. На древните римляни, поставили основите на гражданското право, принадлежи афоризмът, съхранил актуалността си и до днес: „Правото защищава бдящите, а не спящите."
Трето, знанието на правото ориентира гражданите към органите и институциите, към които би следвало да се отнесат, за да получат защита на своите права и законни интереси. Самото знание е вече умение да се бранят правата.
Издаването на юридически речник отговаря на нуждата от справочна литература. Той е още по-необходим в сегашния момент, когато се извършват големи промени в законодателството, създават се нови правни институти и се възстановяват стари, въвеждат се нови правни понятия, когато търсим пътища към гражданското общество, в което правото е основна мяра за отношенията между хората, между гражданите и държавните органи и институции.
Author(s): Георги Георгиев, Любен Велинов
Publisher: Отечество, Фондация "Отворено общество"
Year: 1994
Language: Bulgarian
Pages: 254
City: София