У Переліку наркотичних засобів, психотропних речовин і прекурсорів міститься відомості про предмет злочинів, пов'язаних з наркотиками. Такий Перелік - це згруповані в списки наркотичні засоби, психотропні речовини і прекурсори, включені до таблиць I - IV згідно із законодавством України та міжнародними договорами, згода на обов'язковість яких надана Верховною Радою України.
Перелік затверджується Кабінетом Міністрів України за поданням спеціально уповноваженого органу виконавчої влади в галузі охорони здоров'я (Комітету з контролю за наркотиками, далі -Комітет) і публікується в офіційних друкованих виданнях.
Перелік складено з урахуванням положень і вимог відповідних міжнародних конвенцій та протоколів Організації Об'єднаних Націй.
Треба мати на увазі, що при вирішенні питання про кримінальну відповідальність особи застосовується той Перелік, що був чинним на момент вчинення відповідного злочину.
Згідно з передбаченими законодавством заходами контролю за обігом наркотичних засобів, психотропних речовин і прекурсорів їх занесено в Переліку до чотирьох таблиць. В основі такої класифікації - врахування доцільності використання у медичній практиці зазначених засобів і речовин та ступінь небезпечності для здоров'я людини, яку вони можуть становити у разі зловживання ними.
Таблиця I містить особливо небезпечні наркотичні засоби і психотропні речовини, включені відповідно до списків N 1 і N 2, обіг яких в Україні заборонено, а також рослини, що містять наркотичні засоби і психотропні речовини (мак снотворний і коноплі), внесені до списку N
3. Використання особливо небезпечних наркотичних засобів і психотропних речовин допускається лише в експертній й оперативно-розшуковій діяльності та в наукових і навчальних цілях, а культивування та/або використання маку снотворного і конопель - для промислових цілей та за умов, визначених законодавством.
Таблиця II містить наркотичні засоби і психотропні речовини, внесені відповідно до списків N 1 і N 2, обіг яких в Україні обмежено і стосовно яких встановлюються заходи контролю згідно з законодавством. Ці засоби і речовини становлять значну небезпеку в разі зловживання ними, але, з урахуванням їх терапевтичної цінності, можуть використовуватись у медичних цілях. Для засобів і речовин, внесених до обох списків Таблиці II, передбачено однакові заходи контролю.
Таблиця III містить наркотичні засоби і психотропні речовини, внесені відповідно до списків N 1 і N 2, обіг яких в Україні обмежено і стосовно яких допускаються вилучення деяких заходів контролю згідно із законодавством. Це окремі препарати, що містять наркотичні засоби (список N 1) і психотропні речовини (список N 2),- вони становлять меншу небезпеку в разі їх вживання, порівняно із засобами і речовинами Таблиці II, і мають більш широке терапевтичне застосування. Для них передбачено також однакові заходи контролю.
Таблиця IV містить прекурсори, включені до списків N 1 і N 2, обіг яких в Україні обмежено і стосовно яких встановлюються заходи контролю згідно із законодавством. До списку N 1 включені хімічні речовини та їх солі, під час переробки яких одержують синтетичні наркотичні засоби або психотропні речовини, до списку N 2 - розчинники, окислювачі та інші хімікати промислового або побутового призначення, які використовуються в процесі виробництва чи виготовлення наркотичних засобів або психотропних речовин. Стосовно прекурсорів встановлені різні заходи контролю - більш суворі щодо речовин, включених до списку N 1.
В узагальненому вигляді предмет злочинів, пов'язаних з наркоманією, становлять:
1) наркотичні засоби (статті 305, 307, 308, 309);
2) психотропні речовини (статті 305, 307, 308, 309);
3) прекурсори (статті 305, 311, 312);
4) снотворний мак чи коноплі (ст. 310);
5) кошти, здобуті від незаконного обігу наркотичних засобів, психотропних речовин, їх аналогів або прекурсорів, що використовуються з метою їх відмивання; кошти і майно, здобуті від незаконного обігу наркотичних засобів, психотропних речовин, їх аналогів або прекурсорів, що використовуються з метою його продовження (ст. 306);
6) документи (підроблені чи незаконно одержані) на отримання наркотичних засобів, психотропних речовин або прекурсорів (ст. 318);
7) рецепт (незаконно виданий) на право придбання наркотичних засобів або психотропних речовин (ст. 319);
8) обладнання, призначене для виготовлення наркотичних засобів, психотропних речовин або їх аналогів (ст. 313);
9) місце (кубло, притон) та приміщення для незаконного вживання, виробництва чи виготовлення наркотичних засобів, психотропних речовин або їх аналогів (ст. 317) чи вживання одурманюючих засобів (ст. 322).
Language: Ukrainian
Commentary: 601650
Tags: Юридические дисциплины;Уголовное право;Уголовное право Украины