Jazyková kultúra nielen pre lingvistov (vybrané javy)

This document was uploaded by one of our users. The uploader already confirmed that they had the permission to publish it. If you are author/publisher or own the copyright of this documents, please report to us by using this DMCA report form.

Simply click on the Download Book button.

Yes, Book downloads on Ebookily are 100% Free.

Sometimes the book is free on Amazon As well, so go ahead and hit "Search on Amazon"

Jazyková kultúra nielen pre lingvistov je odbornou publikáciou, vhodnou aj ako učebný text, v ktorom sa snažíme inovatívnym spôsobom opísať a vysvetliť najfrekventovanejšie javy z rečovej praxe. Ide o javy vypozorované nielen z mediálneho, ale aj z akademického prostredia, ktoré sa s ohľadom na komunikačnú sféru (masmediálna komunikácia, vedeckovýskumná oblasť) nekorektne používajú, a tým podprahovo prenikajú do jazykového vedomia všetkých používateľov jazyka. Teda aj tých, pre ktorých je jazyk pracovným nástrojom s primárne reprezentatívnou funkciou (učiteľov na všetkých stupňoch škôl či rozhlasových a televíznych pracovníkov). Výklad jednotlivých javov (rozdelených do 6 blokov)1 podávame s prihliadnutím na jazykovú normu ako štandardizovanú podobu jazykového správania a tiež s prihliadnutím na cieľovú skupinu adresátov (nielen lingvistov). Explanáciu jazykového javu funkčne dopĺňame o kvalitatívne aj kvantitatívne zistenia vyplývajúce z databázy Slovenského národného korpusu. Pri každom z uvádzaných javov v závislosti od jeho charakteru (ortografický, lexikálny, morfologický, syntaktický) uplatňujeme diferencované postupy. Pri práci so Slovenským národným korpusom (predovšetkým v súbore písaných komunikátov) zámerne využívame viaceré nástroje, na pozadí ktorých jednotlivé javy v rámci príslušných kategórií exemplifikujeme a frekvenčne vyhodnocujeme. Predkladanou publikáciou ponúkame nielen odborný výklad javov, ale čiastočne a nepriamo aj metodické návody, ako účelne využiť Slovenský národný korpus. Zároveň aj lingvisticky neškoleným záujemcom o jazyk a jeho kultúru nekonvenčným, nazdávame sa, i didaktický prístupným objasňovaním a dokladovaním vyselektovaných príkladov z korpusu prezentujeme stále aktuálne problémové miesta súčasnej rečovej praxe. Uvedomujeme si pritom dynamiku jazyka a rozličné sféry používania jazykových prostriedkov, ktoré posudzujeme v závislosti od komunikačných zámerov a charakteru celkovej komunikačnej situácie. Preto v snahe, aby táto publikácia nevyznievala príkro a mentorsky, predostierame uvádzané javy deskriptívno-explanačne vždy s odporúčaním na funkčne primeranú, jazykovo objasnenú alternatívu. Rovnako prihliadame na oblasť použitia výrazových prostriedkov (v písanej i hovorenej podobe), ako aj na konkrétneho používateľa jazyka a jeho poslanie. Na jeho posolstvo mediálne či vedecko-pedagogicky pôsobiť aj prostredníctvom jazykového prejavu, s dôrazom na jeho prirodzenú, komunikačne kultivovanú a normatívne korektnú podobu.

Author(s): Iveta Bónová, Lucia Jasinská
Publisher: Univerzita Pavla Jozefa Šafárika v Košiciach, Filozofická fakulta
Year: 2019

Language: Slovak
Pages: 100
City: Košice
Tags: pravopis; Slovenský jazyk; Slovak language; Slowakische Sprache; langue slovaque; Szlovák nyelv; Słowacki język; Словацька мова; Slovački jezik; Словачки језик; Словашки език; Slovaški jezik; Славацкая мова; Словацкий язык;

PREDSLOV.... 5
ÚVOD K PROBLEMATIKE JAZYKOVEJ KULTÚRY.... 7
I. O ČIARKE, NEČIARKE.... 10
Alebo s čiarkou alebo bez nej? ....10
Ako v rečovej praxi....15
Tesný a voľný prívlastok v rečovej praxi....19
II. VEĽKÁ ČI MALÁ GRAFÉMA? ... 26
Vedecko-pedagogické a akademické tituly...26
Názvy inštitúcií a ich súčastí.....29
III. OSOBITNE ČI SPOLU? .... 33
Zložené slová ako zložitejší problém – vedecko-výskumný či
vedeckovýskumný?.....33
Dvakrát meraj a raz rež!....35
IV. GRAMATICKÉ SLOVÁ..... 37
Druhotné predložky a ich korektné väzby ...37
K rezistencii na...39
Na univerzite či v univerzite? ....41
Kvôli používateľom spisovného jazyka....44
Keď alebo kedy pri uvádzaní vedľajších viet....48
Pretože a nakoľko pri uvádzaní vedľajších viet....53
V. GRAMATICKÉ PRÍPONY ... 58
Kedy pánu a kedy pánovi?...58
Z informácií aj z médií ....61
Privlastňovanie v strednom rode ....64
Gramatická prípona -mi/-ami ....67
Euro, euro, euríčko ....69
VI. SPISOVNÉ ČI NESPISOVNÉ? .... 72
Víry a vírusy...72
Odsek či odstavec, vyhlásenie či prehlásenie? ...75
Hosťka či hostka? ...77
Je předat slovenské predať?....80
Privlastňovacie zámeno svoj a jeho používanie v rečovej praxi....82
Koľko variantov máme na výber?....85
Zisťujeme, či prezistiť a vyzistiť patria k spisovným prostriedkom....88
K rodu substantíva závrat .....91
ZÁVER ...... 95
LITERATÚRA A ZDROJE...... 96